Godziny otwarcia

poniedziałek: 9:00 – 15:00
wtorek – piątek: 9:00 – 18:00
sobota – niedziela: 10.00-19.00

Centrum Praskie Koneser

Standardy ochrony dzieci

Standardy ochrony dzieci

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz 1606).
  2. Art. 22b i 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniem przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 560).
  3. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz.U. 2021 poz. 1249)
  4. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. 2024 poz. 17).
  5. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego. (Dz.U. 2024 poz. 37).
  6. Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności sporządzona w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r., zmieniona następnie Protokołami nr 3, 5 i 8 oraz uzupełniona Protokołem nr 2. (Dz.U. 1993 nr 61 poz. 284).
  7. Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. (Dz.U. 1991 nr 120 poz. 526).
  8. Konwencja Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych, sporządzona w Lanzarote dnia 25 października 2007 r. (Dz.U. 2015 poz. 608).
  9. Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej sporządzona w Stambule dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U. 2015 poz. 961).
  10. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/ WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1 z późn. zm.)
  11. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz.U. 2023 poz. 1870).

Standardy zostały opracowane z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Preambuła

Projekt miniciti prowadzony przez MINICITI non profit Sp. z o. o. („MINICITI”), jest projektem rozrywkowo-edukacyjnym o charakterze non-profit, polegającym na edukacji poprzez zabawę dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych w zakresie przedsiębiorczości, ekonomii, ochrony i profilaktyki zdrowia, ekologii, odpowiedzialności społecznej, bezpieczeństwa w życiu codziennym i w Internecie oraz zdobywania wiedzy w zakresie różnych profesji zawodowych, funkcjonujących w życiu społecznym i gospodarczym, w tym również wolontariatu, na terenie miasteczka miniciti.

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez osoby z Zespołu miasteczka miniciti jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie, poprzez traktowanie dziecka z szacunkiem, rozpoznawanie i uwzględnianie jego potrzeb, branie odpowiedzialności dorosłego za budowanie relacji z dzieckiem opartej na poczuciu bezpieczeństwa, sprawczości i zgodzie dziecka w toku jego udziału w Projekcie miniciti.

Osoby z Zespołu miasteczka minicitiI za niedopuszczalne uznają stosowanie, w jakiejkolwiek formie i przez kogokolwiek, przemocy wobec dziecka. 

Osoby z Zespołu miasteczka miniciti realizując wymienione cele, działają w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych miasteczka miniciti, swoich kompetencji oraz przydzielonych zadań.

Celem wprowadzenia standardów ochrony dzieci w miasteczku miniciti jest:

  • zapewnienie wszystkim dzieciom ochrony przed krzywdzeniem i ustalenie procedur udzielania im wsparcia,
  • zapewnienie osobom z Zespołu miasteczka miniciti niezbędnych informacji i kompetencji, aby umożliwić im wywiązanie się z obowiązków w zakresie dbałości o dobro dziecka i ochrony dzieci przed przemocą,
  • zapewnienie dzieciom oraz ich rodzicom lub opiekunom niezbędnych informacji na temat zasad obowiązujących w miasteczku miniciti oraz możliwości uzyskania wsparcia w sytuacji podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzeni 

§ 1 Objaśnienie terminów

  1. Przez Standardy należy rozumieć niniejszy dokument pt.: “Standardy ochrony dzieci w miasteczku miniciti” („Standardy”).
  2. Zarządem MINICITI („Zarząd”) jest organ zarządzający miasteczkiem miniciti, zgodnie z wewnętrznymi dokumentami oraz przepisami prawa, uprawniony do podejmowania decyzji o działaniach miasteczka minicitiI.
  3. Osobami działającymi w miasteczku miniciti są osoby pełniące funkcję członka Zarządu, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej lub współpracujące na zasadzie B2B a także osoby współpracujące z MINICITI w ramach wolontariatu, stażu lub praktyk studenckich („Zespół”).
  4. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
  5. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl Standardów opiekunem jest również rodzic zastępczy.
  6. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka/opiekunów prawnych. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny. 
  7. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym z Zespołu lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
  8. Koordynator ds Standardów Ochrony Dzieci to wyznaczona przez Zarząd działająca w miasteczku miniciti osoba z Zespołu, sprawująca nadzór nad realizacją Standardów w miasteczku miniciti (“Koordynator”).
  9. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
  10. Zajęcia edukacyjne (zawody) – to zajęcia prowadzone przez osoby z Zespołu w poszczególnych miejscach pracy w miasteczku miniciti.

§ 2 Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

  1. Zespół w ramach wykonywanych obowiązków na podstawie posiadanej wiedzy zwraca uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
  2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, Zespół podejmuje rozmowę z opiekunami, przekazując informacje na temat oferty wsparcia dostępnej w ogłoszeniach na terenie miasteczka miniciti, zachęcając opiekunów do szukania dla siebie pomocy.

§ 3 Zasady bezpiecznych relacji

  1. Zespół monitoruje sytuację i dobrostan dziecka.
  2. Zespół stosuje zasady bezpiecznych relacji Zespół–dziecko i dziecko–dziecko.
  3. Zasady bezpiecznych relacji osób z Zespołu miasteczka miniciti z dziećmi:
    1. Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez osoby z Zespołu, jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. 
    2. Każda osoba z Zespołu traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby. 
    3. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie. 
    4. Zespół realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych miasteczka miniciti oraz swoich kompetencji. 
    5. Zasady bezpiecznych relacji każdej osoby z Zespołu z dziećmi, dotyczą i obowiązują wszystkich pracowników, współpracowników, stażystów i wolontariuszy, a także każdą dorosłą osobę mającą kontakt z dziećmi znajdującymi się na terenie miasteczka miniciti. 
    6. Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia w wersji pisemnej lub elektronicznej.
    7. Jako osoba z Zespołu tworzysz relacje z dzieckiem poprzez następujące zasady:
      1. jesteś zobowiązany/a do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi i każdorazowego rozważenia, czy Twoja reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci. Działaj w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji Twojego zachowania.
      2. stosujesz następujące zasady komunikacji z dziećmi:
        1. w komunikacji z dziećmi zachowaj cierpliwość i szacunek;
        2. słuchaj uważnie dzieci i udzielaj im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji;
        3. nie wolno Ci zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać dziecka. Nie wolno Ci krzyczeć na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci;
        4. nie wolno Ci ujawniać informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci. Obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej;
        5. podejmując decyzje dotyczące dziecka, poinformuj je o tym i staraj się brać pod uwagę jego oczekiwania;
        6. szanuj prawo dziecka do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, wyjaśnij mu to najszybciej jak to możliwe;
        7. zadbaj o to, aby być w zasięgu wzroku lub słuchu innych osób z Zespołu, kiedy prowadzisz aktywności z dziećmi. W wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, kiedy musisz zostać z dzieckiem sam na sam, zawsze powiadom o tym inne osoby z Zespołu oraz poinformuj, w którym dokładnie miejscu będziesz przebywać wraz z dzieckiem;
        8. nie wolno Ci zachowywać się w obecności dzieci w sposób niestosowny. Obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby);
        9. zapewnij dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć Tobie lub Koordynatorowi i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy;
      3. stosujesz następujące działania z dziećmi:
        1. doceniaj i szanuj wkład dzieci w podejmowane działania, aktywnie je angażuj i traktuj równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd;
        2. unikaj faworyzowania dzieci;
        3. nie wolno Ci nawiązywać z dzieckiem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych ani składać mu propozycji o nieodpowiednim charakterze. Obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie dzieciom treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę;
        4. nie wolno Ci utrwalać wizerunku dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci, jeśli Zarząd nie został o tym poinformowany, nie wyraził na to zgody i nie uzyskał zgody rodziców/opiekunów prawnych oraz samych dzieci;
        5. nie wolno Ci proponować dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w obecności dzieci;
        6. nie wolno Ci przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka, ani rodziców/opiekunów prawnych/opiekunów dziecka. Nie wolno Ci wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub rodziców/opiekunów dziecka, które mogłyby prowadzić do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych;
        7. wszystkie ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie dziecka przez osobę z Zespołu lub osobę z Zespołu przez dziecko, muszą być raportowane Zarządowi;
        8. jeśli jesteś ich świadkiem reaguj stanowczo, ale z wyczuciem, aby zachować godność osób zainteresowanych;
      4. stosujesz następujące zasady kontaktu fizycznego z dziećmi:
        1. każde przemocowe działanie wobec dziecka jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego. Kieruj się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy Twoich dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie;
        2. nie wolno Ci bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej dziecka;
        3. nigdy nie dotykaj dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny;
        4. zawsze bądź przygotowany na wyjaśnienie swoich działań;
        5. nie angażuj się w takie aktywności jak łaskotanie, udawane walki z dziećmi czy brutalne zabawy fizyczne;
        6. zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci, które doświadczyły nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania. Takie doświadczenia mogą czasem sprawić, że dziecko będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych fizycznych kontaktów z dorosłymi. W takich sytuacjach powinieneś reagować z wyczuciem, jednak stanowczo i pomóc dziecku zrozumieć znaczenie osobistych granic;
        7. kontakt fizyczny z dzieckiem nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy. Jeśli będziesz świadkiem jakiegokolwiek z wyżej opisanych zachowań i/lub sytuacji ze strony innych dorosłych lub dzieci, zawsze poinformuj o tym Koordynatora i/lub postąp zgodnie z obowiązującą procedurą interwencji;
        8. w sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka, unikaj innego niż niezbędny kontaktu fizycznego z dzieckiem. Dotyczy to zwłaszcza pomagania dziecku w ubieraniu i rozbieraniu, jedzeniu, myciu, i w korzystaniu z toalety. Zadbaj o to, aby w każdej z czynności pielęgnacyjnych i higienicznych asystowała Ci inna osoba z Zespołu i postępujcie zgodnie z procedurami; 
      5. stosujesz następujące zasady kontaktu poza godzinami pracy:
        1. co do zasady kontakt z dziećmi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów mieszczących się w zakresie Twoich obowiązków;
        2. nie wolno Ci zapraszać dzieci do swojego miejsca zamieszkania ani spotykać się z nimi poza godzinami pracy. Obejmuje to także kontakty z dziećmi poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych);
        3. jeśli zachodzi taka konieczność, właściwą formą komunikacji z dziećmi i ich rodzicami/opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe (e-mail, telefon służbowy);
        4. jeśli zachodzi konieczność spotkania z dziećmi poza godzinami pracy, musisz poinformować o tym Koordynatora/Zarząd, a rodzice/opiekunowie prawni dzieci muszą wyrazić zgodę na taki kontakt oraz powinni być obecni na spotkaniu;
        5. utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie dzieci są osobami bliskimi wobec osoby z Zespołu) wymaga zachowania poufności wszystkich informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców/opiekunów;
      6. stosujesz następujące zasady bezpieczeństwa online:
        1. bądź świadom cyfrowych zagrożeń i ryzyka wynikającego z rejestrowania Twojej prywatnej aktywności w sieci przez aplikacje i algorytmy, ale także Twoich własnych działań w internecie. Dotyczy to lajkowania określonych stron, korzystania z aplikacji randkowych, na których możesz spotkać dzieci, z którymi prowadzisz zawodowe działania, obserwowania określonych osób/stron w mediach społecznościowych i ustawień prywatności kont, z których korzystasz. Jeśli Twój profil jest publicznie dostępny, dzieci i ich rodzice/opiekunowie będą mieć wgląd w Twoją cyfrową aktywność;
        2. nie wolno Ci nawiązywać kontaktów z dziećmi znajdującymi się pod opieką organizacji poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych;
        3. w trakcie zajęć czy innych aktywności prowadzonych przez organizację osobiste urządzenia elektroniczne powinny być wyłączone lub wyciszone, a funkcjonalność bluetooth wyłączona. 

§ 4 Zasady bezpiecznej rekrutacji

Rekrutacja osób do Zespołu miasteczka miniciti odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji:

  1. Zarząd weryfikuje, aby osoby zatrudnione (w tym osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie oraz wolontariusze/stażyści) reprezentowały stosunek do dzieci zgodny ze Standardami, podzielały wartości związane z szacunkiem wobec godności dzieci i przestrzegały praw dzieci. 
  2. Aby sprawdzić powyższe, Zarząd żąda od kandydatów do pracy w miasteczku miniciti dokumenty dotyczące: wykształcenia, kwalifikacji, przebiegu dotychczasowego zatrudnienia (może prosić o referencje) oraz dane: imię (imiona) i nazwisko, datę urodzenia, dane kontaktowe. 
  3. Zarząd żąda danych potrzebnych do sprawdzenia kandydata do pracy w miasteczku miniciti w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (imię i nazwisko, data urodzenia, pesel, nazwisko rodowe, imię ojca, imię matki). 
  4. Do pracy w miasteczku miniciti Zarząd żąda informacji z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności kandydata w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego. 

§ 5 Procedury interwencji w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dziecka

  1. Zagrożenie bezpieczeństwa dzieci może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania. Na potrzeby niniejszych Standardów przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa dzieci:
    1. popełniono przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem),
    2. doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie,
    3. doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z odżywianiem, higieną czy zdrowiem).
  2. Na potrzeby niniejszych Standardów wyróżniono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę dziecka przez:
    1. osoby dorosłe (osobę z Zespołu, inne osoby trzecie, rodziców/ opiekunów prawnych),
    2. inne dziecko.

§ 6 Osoby wyznaczone do prowadzenia interwencji

  1. W przypadku powzięcia przez Zespół podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, lub zgłoszenia takiej okoliczności przez dziecko lub opiekuna dziecka, członek Zespołu sporządza notatkę służbową i przekazuje uzyskane informacje Zarządowi i Koordynatorowi, osobie wyznaczonej do prowadzenia interwencji. Notatka może mieć formę pisemną lub mailową.
  2. Interwencja prowadzona jest przez Zarząd MINICITI lub Koordynatora, Kirę Dobroczyńską, kontaktowy adres e-mail: hej@miniciti.pl, tel: 795133795. Kontakt do Koordynatora jest także ogłoszony w miasteczku miniciti do wiadomości Zespołu, dzieci i opiekunów. 
  3. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony Koordynatora, wówczas interwencja prowadzona jest przez Zarząd.
  4. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony Zarządu, wówczas działania opisane w niniejszym rozdziale podejmuje Koordynator lub osoba, która dostrzegła krzywdzenie, lub do której zgłoszono podejrzenie krzywdzenia.
  5. Do udziału w interwencji MINICITI może doprosić specjalistów, w szczególności psychologów i pedagogów, celem skorzystania z ich pomocy przy rozmowie z dzieckiem o trudnych doświadczeniach.
  6. Zarząd informuje opiekunów o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinno-opiekuńczy, lub najbliższy ośrodek pomocy społecznej). Wzór zawiadomienia o podejrzeniu krzywdzenia dziecka stanowi Załącznik nr 1.
  7. Po poinformowaniu opiekunów zgodnie z punktem poprzedzającym, Zarząd składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji (wzór w Załączniku nr 2) lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej (wzór w Załączniku nr 3).
  8. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.
  9. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się Kartę Interwencji, której wzór stanowi  Załącznik nr 4 do niniejszych Standardów. Kartę załącza się do rejestru interwencji prowadzonego przez MINICITI. 

§ 7 Powiadomienie odpowiednich służb przy podejrzeniu zagrożenia zdrowia lub życia

W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 999 (pogotowie). Poinformowania służb dokonuje osoba z Zespołu, która pierwsza powzięła informację o zagrożeniu, która następnie wypełnia Kartę Interwencji.

§ 8 Krzywdzenie przez osobę dorosłą

  1. W przypadku, gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka, Zarząd/Koordynator przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i o sytuacji osobistej (rodzinnej, zdrowotnej) dziecka, w szczególności jego opiekunami. Zarząd/Koordynator stara się ustalić przebieg zdarzenia, ale także wpływ zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Ustalenia są spisywane na Karcie Interwencji.
  2. Zarząd/Koordynator organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia u wyspecjalizowanych organizacji lub służb.
  3. W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo, Zarząd/ Koordynator sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa (Załącznik nr 2) i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury. 
  4. W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą dziecku, ignorują zdarzenie lub w inny sposób nie wspierają dziecka, które doświadczyło krzywdzenia, Zarząd/Koordynator sporządza wniosek o wgląd w sytuację rodziny (Załącznik nr 3), który kieruje do właściwego sądu rodzinnego.
  5. W przypadku, gdy z przeprowadzonych ustaleń wynika, że opiekun dziecka zaniedbuje jego potrzeby psychofizyczne lub rodzina jest niewydolna wychowawczo (np. dziecko chodzi w nieadekwatnych do pogody ubraniach, opuszcza miejsce zamieszkania bez nadzoru osoby dorosłej), rodzina stosuje przemoc wobec dziecka (rodzic/inny domownik krzyczy na dziecko, stosuje klapsy lub podobne rodzajowo kary fizyczne), należy poinformować Policję lub, w przypadku dysponowania informacjami o miejscu zamieszkania dziecka, właściwy ośrodek pomocy społecznej o potrzebie pomocy rodzinie, gdy niespełnianie potrzeb wynika z sytuacji ubóstwa, bądź – w przypadku przemocy i zaniedbania – konieczności wszczęcia procedury „Niebieskie Karty”. Wzór zawiadomienia o podejrzeniu krzywdzenia dziecka stanowi Załącznik nr 1.
  6. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez osobę z Zespołu, wówczas osoba ta zostaje odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy. 
  7. W przypadku gdy osoba z Zespołu dopuściła się wobec dziecka innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, Zarząd powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności wysłuchać osobę podejrzewaną o krzywdzenie, dziecko oraz innych świadków zdarzenia. W sytuacji gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, w szczególności gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka, należy rozważyć rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia, lub zarekomendować takie rozwiązanie zwierzchnikom tej osoby. Jeżeli osoba, która dopuściła się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniona przez MINICITI, lecz przez podmiot trzeci, wówczas należy zarekomendować zakaz wstępu tej osoby na teren miasteczka miniciti, a w razie potrzeby rozwiązać umowę z instytucją współpracującą.
  8. Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powzięły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
  9. W przypadku gdy podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa dziecka zgłosili opiekunowie dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów dziecka na piśmie.

§ 9 Krzywdzenie rówieśnicze

  1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko przebywające w miasteczku miniciti (np. na zajęciach grupowych) należy przeprowadzić rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzenie oraz jego opiekunami, a także oddzielnie z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego opiekunami. Ponadto należy porozmawiać z innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu. W trakcie rozmów należy dążyć do ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka krzywdzonego. Ustalenia są spisywane na Karcie Interwencji (Załącznik nr 4). Dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielne Karty Interwencji.
  2. Zarząd/Koordynator wskazuje opiekunom dziecka krzywdzącego, że należy opracować plan naprawczy, celem zmiany niepożądanych zachowań ze specjalistycznym podmiotem, który oferuje pomoc w tym zakresie.
  3. Zarząd/Koordynator wskazuje opiekunom dziecka poddawanego krzywdzeniu, że ze specjalistycznym podmiotem należy opracować plan zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, włączając w ten plan sposoby odizolowania go od źródeł zagrożenia, jeśli jest ryzyko krzywdzenia w przyszłości.
  4. W trakcie rozmów należy upewnić się, że dziecko podejrzewane o krzywdzenie innego dziecka samo nie jest krzywdzone przez opiekunów, innych dorosłych bądź inne dzieci.
  5. W przypadku potwierdzenia takiej okoliczności należy podjąć interwencję także w stosunku do tego dziecka.
  6. W przypadku, gdy dziecko krzywdzące nie uczestniczy w działaniach miasteczka miniciti, należy porozmawiać z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu, innymi osobami mającymi wiedzę o zdarzeniu, a także z opiekunami dziecka krzywdzonego celem ustalenia przebiegu zdarzenia, a także wpływu zdarzenia na zdrowie psychiczne i fizyczne dziecka. Zarząd/Koordynator organizuje spotkanie/a z opiekunami dziecka, którym przekazuje informacje o zdarzeniu oraz o potrzebie/możliwości skorzystania ze specjalistycznego wsparcia, w tym u innych organizacji lub służb oraz o sposobach reakcji na zdarzenie (poinformowanie sądu rodzinnego, poinformowanie szkoły, poinformowanie opiekunów dziecka krzywdzącego).
  7. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko w wieku od 13 do 17 lat, a jego zachowanie stanowi czyn karalny, należy ponadto poinformować właściwy miejscowo sąd rodzinny lub policję poprzez pisemne zawiadomienie.
  8. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko powyżej 17 lat, a jego zachowanie stanowi przestępstwo, wówczas należy poinformować właściwą miejscowo jednostkę policji lub prokuratury poprzez pisemne zawiadomienie.

§ 10 Zasady ochrony wizerunku dziecka

  1. MINICITI zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
  2. MINICITI, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka. Wytyczne dotyczące zasad publikacji wizerunku dziecka zawarte są w Regulaminie miasteczka miniciti, dostępnym na stronie miniciti.pl, w  szczególności:
    1. “[…] MINICITI może prowadzić działalność marketingową w celu informowania o bieżącej działalności miasteczka miniciti, w tym prowadzenia bieżących relacji z prowadzonych Zajęć edukacyjnych (zawodów) […], za pomocą narzędzi dostarczanych przez wykorzystywane portale społecznościowe (na podstawie prawnie uzasadnionego interesu) do czasu wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    2. Materiały marketingowe […] są tworzone w sposób zapewniający, aby wizerunki przedstawionych osób stanowiły jedynie szczegół całości, czyli poszczególne osoby nie były prezentowane na tle innych, nie pozowały lub ich wizerunek nie był elementem kluczowym zdjęcia lub filmu, chyba że zostanie udzielona wyraźna dobrowolna zgoda na rejestrację i upublicznienie wizerunku przez osobę do tego uprawnioną (w przypadku dziecka przez rodzica lub opiekuna prawnego).
    3. Rodzice i opiekunowie prawni mogą wyrazić odrębną zgodę na rejestrację ich wizerunku oraz wizerunku ich dzieci podczas pobytu na terenie miasteczka miniciti […]”.

§ 11 Zasady wobec przedstawicieli mediów

  1. Osobom z Zespołu nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie miasteczka miniciti bez zgody Zarządu/Koordynatora i pisemnej zgody opiekuna dziecka.
  2. W celu uzyskania zgody, o której mowa powyżej, Zespół może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.
  3. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

§ 12 Wymagania dotyczące wyrażenia zgody

  1. Upublicznienie przez osobę z Zespołu wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody opiekuna dziecka a także zgody Zarządu/Koordynatora. Dobrą praktyką jest również pozyskiwanie zgód samych dzieci.
  2. Pisemna zgoda, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać informację, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany (np. że umieszczony zostanie na stronie www.youtube.com w celach promocyjnych).

§ 13 Zasady dostępu dzieci do internetu

W miasteczku miniciti dzieci nie mają udostępnionego internetu. Udział w zajęciach edukacyjnych (zawodach) nie wymaga dostępu do sieci internetowej. Uczestnicy zajęć pracują na zamkniętych aplikacjach.

§ 14 Zabezpieczenia sieci

  1. Osoba odpowiedzialna w miasteczku miniciti za internet zapewnia, aby sieć internetowa organizacji była zabezpieczona przed niebezpiecznymi treściami, instalując i aktualizując odpowiednie, nowoczesne oprogramowanie.
  2. Osoba odpowiedzialna za internet w miasteczku miniciti przynajmniej raz w miesiącu sprawdza, czy na komputerach ze swobodnym dostępem podłączonych do internetu nie znajdują się niebezpieczne treści. W przypadku znalezienia niebezpiecznych treści, wyznaczona osoba stara się ustalić, kto korzystał z komputera w czasie ich wprowadzenia. Dzieci uczestniczące w zajęciach edukacyjnych (zawodach) nie mają dostępu do takich komputerów. 
  3. W przypadku znalezienie niebezpiecznych treści i ustalenia, że  dziecko mogło korzystać z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści, osoba odpowiedzialna za internet przekazuje Zarządowi/Koordynatorowi informację, który powiadamia opiekunów dziecka o zdarzeniu.

§ 15 Monitoring stosowania Standardów

  1. Zarząd wyznacza Kirę Dobroczyńską do koordynacji działań w obszarze Standardów Ochrony Dzieci w miasteczku miniciti (Koordynator).
  2. Koordynator  jest odpowiedzialny za monitorowanie realizacji Standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów, prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz proponowanie zmian w Standardach.
  3. Koordynator przeprowadza wśród osób z zespołu, raz na 6 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów, oraz przeprowadza cykl spotkań, na których osoby z Zespołu będą mogły wypowiedzieć się na temat realizacji Standardów.
  4. W ankiecie oraz na spotkaniu osoby z Zespołu mogą proponować zmiany Standardów oraz wskazywać naruszenia Standardów w miasteczku miniciti.
  5. Koordynator dokonuje opracowania ankiet wypełnionych przez osoby z Zespołu. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje Zarządowi.
  6. Zarząd wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza Zespołowi, dzieciom i ich opiekunom nowe brzmienie Standardów.
Załączniki

UWAGA

Kochani, dzisiaj między 20:00 a 00:00 nastąpi przerwa w sprzedaży biletów!
Nasz system przejmuje eMi księgowa :)

UWAGA

Kochani, dzisiaj między 19:00 a 00:00 nastąpi przerwa w sprzedaży biletów! Nasz system przejmuje eMi księgowa :)

UWAGA

Kochani, dzisiaj między 18:00 a 00:00 nastąpi przerwa w sprzedaży biletów! Nasz system przejmuje eMi księgowa :)

UWAGA

Kochani, dzisiaj między 18:00 a 00:00 nastąpi przerwa w sprzedaży biletów!

Nasz system przejmuje eMi księgowa :)

UWAGA

Kochani, z przyczyn niezależnych od nas, miniciti będzie jutro (tj. 19.01) otwarte od godziny 10:00. Przepraszamy Was za wszelkie niedogodności.

Godziny otwarcia:

poniedziałek: 9.00-15.00
wtorek – piątek: 9.00-18.00
sobota – niedziela: 10.00-19.00